TOP-2.1.3-15-TL1-2019-00060 kódszámú, „Simontornya vízrendezése - Sió torkolati átemelő építése” című projekt
Simontornya Város Önkormányzata 2019 év decemberében a TOP-2.1.3-15 kódszámú,
„Települési környezetvédelmi infrastruktúra-fejlesztések” című pályázati felhívásra beadott a
település vízrendezésének fejlesztésére beadott pályázaton több, mint 74 millió Ft támogatás
nyert.
Pályázati konstrukció: TOP-2.1.3-15 Települési környezetvédelmi infrastruktúra-fejlesztések
Projekt azonosítószáma: TOP-2.1.3-15-TL1-2019-00060
Projekt címe: Simontornya vízrendezése - Sió torkolati átemelő építése
Kedvezményezett neve: Simontornya Város Önkormányzata
Kedvezményezett címe: 7081 Simontornya, Szent István király utca 1.
Elnyert támogatás: 74 103 110 Ft
Támogatás intenzitása: 100%
Finanszírozó alap: ERFA
Projekt célja és tartalma:
A Sió bal partján és a környező területek csapadékvizeit az ún. Kultúrházi Körárok gyűjti és vezeti be a Sióba. A vízgyűjtő-terület jelentős nagyságú, 16 ezer hektárt meghaladja. Az árok a Sió partján található volt strandtól indulva, a belterületen áthaladva, majd a település lakott részének határán fél kört leírva csatlakozik a Sióba. A szelvényben egy árvízi műtárgy, az ún. Alsó-zsilip található. Az árok teljes hossza 4,5 km. Az öblözet talajvízszintjét elsősorban az
aktuális csapadékviszonyok határozzák meg, de erősen a Sió vízállásának függvénye is. A csatorna magas vízállása esetén az árvízvédelmi műtárgyak zárásra kerülnek (260 cm a műtárgy küszöbszintje), így a Körárok által szállított víz gravitációs befolyásának lehetősége megszűnik. Amennyiben a vízgyűjtőn nagyobb mennyiségű csapadék hullik, akkor ez a Sió talajvízszint emelő hatásával összeadódva komoly belvízi problémák forrása lehet.
A Sió gyakori magas vízállása esetén a bevezető csőzsilip el van zárva, ezáltal a gyűjtőárok a vízgyűjtőről összegyülekező vizeket nem képes a befogadóba juttatni.
Ez a jelenség a város belterületén, a Szent László király utca, a Beszédes József utca, valamint a keleti iparterület környékén problémát okoz a csapadékvizek levonulásában.
A településen az elmúlt közel másfél évtizedben több alkalommal kellett elrendelni III. fokú belvízvédelmi fokozatot. Minden esetben már lakóházak kerültek veszélybe. A védekezés egyetlen hatékony módja a torkolati zsilipnél telepített nagy (400 l/s) teljesítményű szivattyú folyamatos, napokon keresztül tartó üzemeltetése. Több alkalommal 15-20000 m3 víz eltávolítása után tudtuk csak kezelni a belvíz okozta problémákat. A védekezéshez az önkormányzat a KÖVIZIG-től bérelt AGROFIL 500 típusú szivattyút használta. A felmerült (bérleti, szállítási, üzembe helyezési és üzemeltetési) költségek a vis-maior keret terhére kerültek elszámolásra. 2006., 2010., 2014., 2018 években elrendelt védekezések során közel 10 milliós védekezési költség merült fel.
A terület problémáinak azonosítása 1999-es rendkívüli csapadékos évet követően megtörtént. Ezt követően a tervezés, vízjogi engedélyezés több lépcsőben is megvalósult. A Körárok kotrása, a mederszűkületek megszüntetése és egy torkolati átemelő létesítése került bele a tervekbe. Sajnos az eltelt két évtizedben (több beadott pályázat ellenére) a megoldás irányába nem sikerült elmozdulni.
A torkolati átemelő megépítésével a gyűjtőárkon érkező csapadékvizek bármikor a Sió medrébe emelhetők, ezáltal megszüntethető, illetve elfogadható időszakra korlátozhatók a káros elöntések a kül- és belterületen egyaránt.
Megvalósítási elképzelés, tervezett fejlesztés bemutatása:
Jelen projekt célja Simontornyán a belvíz- és helyi vízkár veszélyeztetettségének csökkentése belterületi és külterületi rendszerek fejlesztésének megvalósításával.
Tényleges tevékenység: Torkolati átemelő mű építése a Kultúrházi Körárok alsó szakasza és a Sió-csatorna (041 hrsz.) találkozási pontjánál.
A projekt megvalósítása során az eredeti elképzelést felülvizsgálva arra jutott a tervezők és az önkormányzat, hogy a leghatékonyabb eredményt úgy lehet elérni, ha az átemelőt a problémás területek közvetlen közelében épül meg. Részben a tározó térfogat növelésének érdekében, részben pedig rekreációs lehetőségként a tervezett átemelő akna közelében lévő nádas részt oldaltározónak kerül kialakításra. Annak érdekében, hogy a László utca ingatlanai az attól északra található legelő felől ne legyenek elöntve, az ott található árkot rekonstruálni kell, úgy, hogy a kitermelt anyagot az északi oldalon kell depózni, hogy a vizeket az ároktól vissza lehessen tartani, így az árok a lakóingatlanok vizeit vezeti el. A tervezett átemelő akna és a befogadó Sió közé nyomóvezeték került kiépítésre 541 m hosszan.
A meglévő befogadóhoz tervezett diesel üzemű szivattyú és szivattyúház helyette a város belterületének határához közelebb, az 1690/3 hrsz-ú ingatlanon és környezetében (a városhoz 2,5 km-el közelebb) került kiépítésre egy tározó és a villamos üzemű szivattyútelep, ami 541 méter hosszú nyomott, felszín alatti vezetéken juttatja majd az összegyűlt csapadékvizet a befogadóba (Sió csatorna). A nyomott vezeték több ingatlant is keresztez. A csapadékvíz bevezetése a Sió csatorna 72+485 km bal parti szelvénye helyett a 72+600 km bal parti szelvényénél került kialakításra.
Közreműködő szervezet: Magyar Államkincstár Tolna Megyei Igazgatósága
Projekt tervezett zárása: 2023. 09. 15.